Rybercal - Duch Gór

Rybrcoul - Duch Gór

Jesteśmy stowarzyszeniem pozarządowym “Rybrcoul – Duch Gór”, koncentrujące się na edukacji, popularyzacji i turystyce związanej z mitycznymi i mistycznymi postaciami regionu Karkonoszy, na czele z Rybercalem. Nie jesteśmy ani historykami, ani naukowcami, po prostu lubimy pracować razem nad czymś nowym i nowe też poznawać.

Rybercal - Duch Gór

NASZE CELE

Stworzyć kompleksowe wydarzenie
w celu popularyzacji regionalnych mitycznych postaci i przybliżenia historii z nimi związanej.

Ujednolicić różnych ludzi i pogłębić ich regionalne korzenie.

Zachęcić do turystyki poza głównym sezonem.

Długotrwałe utrzymywać życie towarzyskie w regionie Trutnowa.

Stworzyć nową tradycję - festiwal z tematem Rybercal.

Rybercal - Duch Gór

Za poklady podzemí

Celoroční hra o dolování v Krkonoších určená dětem i dospělým, nejlépe dohromady. Ale především všem zvídavým a zvědavým.

STOPY Z MLHYObčasník o dění v panství vládce Krkonoš

Rybercal - Duch Gór

Celoroční hra
o dolování v Krkonoších
„Za poklady podzemí“

 

 

KOMU JE URČENA
Dětem i dospělým, nejlépe dohromady. Ale především všem zvídavým a zvědavým.

CO ZÍSKÁTE
Dozvíte se spoustu zajímavých informací o dějinách těžby zlata, mědi, arseniku a uhlí v Krkonoších. Dostanete se na tajemná i krásná místa, o kterých jste, třebaže rodáci, možná vůbec nevěděli. Probudí se ve vás touha poznávat minulost našeho kraje a život lidí, kteří tu žili před námi. Možná potkáte i Rýbrcoula, nebo nějakou jinou lesní bytost.

VÝHRA
Dvanáct hracích kamenů (mincí) s vyobrazením Rýbrcoula, víly a permoníka, vyražených ze čtyř různých kovů. To v letošním roce. V tom příštím k nim přibyde také jezinka, skalní muž, hejkal a mniška a také napínavá desková hra ve dvou variantách: pro děti do osmi let a pak pro všechny ostatní do 100 let. Mince, tedy hrací kameny, vytvořila významná česká sochařka a výtvarnice Paulina Skavová, rodačka z Krkonoš.

BUDE TO NÁROČNÉ
Rozhodně ne. Cílem spolku Rýbrcoul není předkládat před hráče nepřekonatelné překážky a složité úkoly. Chceme ve vás vzbudit zájem o historii místa, ve kterém žijete. Takže vás čekají tři jednodenní procházky do předem určených míst. Ale dobu, kdy se na „výpravy“ vydáte, si určíte sami. A máte na hru čas od května do října.

NAČASOVÁNÍ
Hru jsme rozdělili do tří částí:

  • Těžba zlata – mince s Rýbrcoulem (ve čtyřech barvách)
  • Těžba kovů – mince s vílou (ve čtyřech barvách)
  • Těžba uhlí – mince s permoníkem (ve čtyřech barvách)

Aby toho nebylo moc najednou. Ale ti šikovnější dokáží všechny tři části projít třeba během jediného dne. Budou tedy tři příběhy, tři ODPOVĚDNÍKY a postupně pro vás budou připraveny od jara do léta. Můžete si je samozřejmě vyzvednout třeba o prázdninách všechny najednou.

PRAVIDLA
V podstatě žádná. Dostanete otázky a napíšete odpovědi. Jednoduchá otázky a jednoduché odpovědi. Otázky, odpovědi a další informace dostanete na jednom listě: ODPOVĚDNÍKU. Fígl je v tom, že ty odpovědi nezjistíte nikde jinde, než na místech, která se týkají těžby v horách. A vy tam budete muset ťapat. Ale nebojte, bude to jen příjemná procházka, jde přeci o poznání, ne o turistiku.

Vyplněný Odpovědník vyměníte za zbývajících devět mincí na Výdejních místech, nebo v našem stánku na hlavní letošní akci Rýbrcoul, která se bude konat 5. října před UFFEM v Trutnově. Proč za zbývajících devět? Protože tři získáte už při přihlášení do hry.

JAK SE DO HRY PŘIHLÁSÍTE
Na Výdejních místech, kdykoliv se vám to bude hodit. Tam vám také rádi zodpoví veškeré dotazy.

Startovné do každé části činí 150,- Kč.

Seznam výdejních míst

  • Turistické informační centrum Trutnov, Krakonošovo náměstí Trutnov
  • Penzion Family, Nový Svět 91 Svoboda nad Úpou
  • Rekreační areál Dolce recepce, Oblanov 37 Trutnov
  • Eben-kování, s.r.o. prodejna, Říční ulice 992 Trutnov
  • Grand Luxury Hotel Trutnov, recepce, Krakonošovo nám. 118 Trutnov
  • Areál Mladé Buky, pokladna bobová dráha, Kalná Voda 7 Mladé Buky

Rybercal - Duch Gór

WYDARZENIA

Ukoronowaniem naszej pracy będzie wydarzenie, które odbędzie się

w sobotę 5.10.2019r.

w Trutnowie i Mladych Bukach

Rybercal - Duch Gór

sobotę 5.10.2019r.

KRKONOŠSKÁ HRA

• Celoroční hra pro celou rodinu, díky které se účastníci dostanou na místa, spojená s historií dolování na Trutnovsku.
• Účastníci, kteří naleznou správné odpovědi na dotazy v odpovědníku, obdrží mince, které navrhla akademická sochařka Paulina Skavova.
• Hra bude spuštěna v dubnu 2019, kdy se dozvíte její pravidla a distribuční místa odpovědníků.

Program Mladé Buky 9:00 – 14:00

9:00

Zahájení akce Rýbrcoulovo podzemí

09:15 – 09:45

Přednáška o lavinách (Horská služba Pec pod Sněžkou)

09:45 – 10:15

Práce s lavinovým vybavením (Horská služba Pec pod Sněžkou)

10:15 – 11:00

Policejní psovodi (Policie ČR)

11:00 – 11:30

Ošetření zranění v terénu (Zdravotnická škola TU)

11:30 – 12:00

Profesionální hasiči a jejich práce (HSZ Královehradeckého kraje)

12:00 – 13:00

Ukázka práce záchranných psů při sutinovém vyhledávání osob (Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje)

13:00 – 14:00

Ukázka vyprošťování osob ze závalu (HSZ Královehradeckého kraje, SDH Mladé Buky, SDH Horní Staré Město)

Doprovodný program po celý den
• Výstava techniky a výzbroje složek IZS
• ČMSS Liščí zóna odvahy – lezecká stěna, fotokoutek atd.
• Dětský program
• Propagační stánky jednotek ISZ
• Policie ČR
• Horská služba Pec pod Sněžkou
• Stánek Zdravotnické školy Trutnov
• Stánek Apache-Bike.cz – výpůjčka elektrokol Quairon
• Stánek BESIP – měření zraku
• Bobová dráha a baldův svět v provozu po celý den

Program Trutnov 14:00 – 03:00

• Pokus o překonání rekordu v největším počtu permoníků na jednom místě.
• Zápis do České knihy rekordů – pokus o rekord v největším počtu permoníků na jednom místě.
• Workshopy pro děti.
• Přednášky na téma Rýbrcoul a historie dolování na Trutnovsku.
• Soutěž v pojídání pálivých pokrmů.
• Sokolnická show.
• Workshop sprejerů.
• Hudební produkce.
• Multimediální představení před Kulturním centrem Trutnovska UFFO a na trutnovském náměstí.
• Průvod mýtických a mystických bytostí.
• Otevřené hospody – série koncertů v trutnovských hospodách.

Otevřené hospody 2019 od 20.30

Koncerty v trutnovských hospodách.
Detailní program na samostatném letáku či na FB.

Rybercal - Duch Gór

Historia

KARKONOSZ WCZORAJ I DZIŚ

SYLWETKA DUCHA GÓR W LITERARURZE

W dzisiejszych zagonionych czasach coraz częściej zapominamy o dawnym, pełnym tajemnic świecie naszych przodków. Nauka pomogła odkryć przyczyny zjawisk niegdyś uważanych za nadprzyrodzone, wiara w liczne istoty nie  z tego świata odchodzi w przeszłość, jednak Karkonosz wciąż żyje w świadomości nie tylko mieszkańców Czech lecz także Moraw, Śląska i wielu innych regionów Europy.

Rybercal - Duch Gór

Historie Rýbrcoula

Współczesny, najbardziej rozpowszechniony wizerunek pana Karkonoszy jest jednoznaczny: oto rosły, starszy mężczyzna w zielonym kabacie i szerokim kapeluszu, z twarzą porosłą długą brodą, z kosturem w dłoni. Chroni biednych i bezdomnych, wymierza karę za krzywdy i niesprawiedliwości. Czy jednak taki obraz Karkonosza, dawniej Rübezahla, Rybecala, Liczyrzepy faktycznie odpowiada jego pierwotnemu wizerunkowi? Czy jest on w jakiejś mierze osadzony w autentycznej tradycji?

Karkonosz, a więc Karkonosze – najwyższe góry Czech, wznoszące się majestatycznie wzdłuż północnej granicy naszej ojczyzny, są matecznikiem  mitycznego górskiego włodarza. Jest on z tutejszymi górami i ziemią trwale związany, dlatego też pierwszym ważnym wątkiem niniejszej pracy jest historyczna charakterystyka regionu. Karkonosze od samych początków ich zasiedlania były miejscem stykania się kultur, plemion i nacji. W XIX wieku, w okresie intensywnego rozwoju ruchu turystycznego, nastąpił wzrost zainteresowania karkonoską kulturą ludową, a co za tym idzie, także osobą władcy gór, Karkonosza.

Pierwotnie Karkonosz był górskim demonem, duchem kopalnianych podziemi, diabłem i czarownikiem, istotą podobnie nieprzewidywalną i destrukcyjną jak górska pogoda. Później, przede wszystkim w dziełach Paula Johannesa Preatoriusa, jawi się jako sprawiedliwy władca, wspomożyciel biedaków i ludzi uczciwych, choć czasem zdarza mu się straszyć pątników lub zabawiać kosztem wędrowców, którzy nieopatrznie zawitali w Karkonosze.

K. A. Musäus oraz inni niemieccy autorzy natchnęli stare podania duchem romantyzmu: władca gór stopniowo staje się coraz bardziej ludzki, a nawet przybiera postać szarmanckiego zalotnika. Indywidualny wkład autorski w dawne legendy w pewnym stopniu wypaczył pierwotny wizerunek Karkonosza, który zostaje postacią bajkową, w XVIII stuleciu nikt już w niego nie wierzy i pewnie dlatego w Iiteraturze epoki nabiera typowo ludzkich zachowań. Podobnie dzieje się w pierwszej czeskiej książce o Karkonoszu, przemieniającym się w trakcie opowieści z włodarza gór w wytwornego obrońcę dam, jednak nadal wzbudzającego ambiwalentne uczucia.

W ciągu XIX wieku postać Karkonosza jest coraz bardziej konkretyzowana. Dawny, wszechmocny Liczyrzepa stopniowo traci swe dostojeństwo, a wyglądem i zachowaniem coraz bardziej przypomina zwykłego człowieka.

Na początku XIX stulecia czeski pisarz oraz dramaturg Václav Kliment Klicpera, po raz pierwszy w historii literatury, używa w swej balladzie imienia „Karkonosz”. Od tego czasu Duch Gór powoli staje się podmiotem sporów narodowościowych, choć uczynienie z władcy Karkonoszy zakładnika interesów narodowych – zarówno czeskich, jak niemieckich – okazało się ślepą uliczką.

Należy również wspomnieć o wpływie ruchu turystycznego, który wraz z nieocenionym wkładem niemieckich autorów literatury przyczynił się w ogromnej mierze do popularyzacji postaci Karkonosza w Czechach oraz innych krajach Europy, zwłaszcza w Niemczech i Polsce, a nawet we Francji.

Warto również zwrócić uwagę na samo imię ducha Karkonoszy, okryte nie do końca rozwiązaną tajemnicą pochodzenia. Z zagadką imienia Ducha Gór próbowało się zmierzyć wielu historyków literatury oraz badaczy innych dziedzin nauki, jak choćby Josef Kolář, Kurt Ranke czy Konrad Zacher, jednak żadnemu z nich nie udało się jak dotąd przedstawić jasnego, niebudzącego wątpliwości rozwiązania tajemnicy.

W czeskim bajkopisarstwie przełomu XIX i XX wieku da się zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania tematyką Ducha Gór. Autorzy poszukują nowych motywów często znajdując inspiracje w przekazywanych ustnie ludowych podaniach, w których Karkonosz nie bywa już chimerycznym, szkodzącym innym samolubnym władyką, a staje się postacią obdarzoną zaletami. Ta tendencja utrzymuje się w literaturze poświęconej Duchowi Gór także przez całe XX stulecie.

Liczyrzepę traktuje się dzisiaj komercyjnie i wykorzystuje jako nader skuteczne narzędzie reklamy, dlatego pilnie potrzebujemy wiedzy o tym, jak na przestrzeni stuleci zmieniał się wizerunek Karkonosza i jakie czynniki owe zmiany powodowały.

Bc. Matěj Hanč

Rybercal - Duch Gór

PARTNERZY

Hledáme nové patrioty
Jedním z cílů spolku „Rýbrcoul – duch hor“ je vzbudit zájem. Zájem o historii Krkonoš, o život našich předchůdců, kteří dokázali v extrémně tvrdých podmínkách vytvořit z pralesa krásné místo k životu.

Generalny partner

Flexaret group s.r.o.

Główni partnerzy

STAVEBNĚ DOPRAVNÍ TRUTNOV s.r.o.Trutnov - legenda drakaKrálovéhradecký krajTechkoGumátorBN internationalSpolečnost Duha, Trutnov - Nadace pro děti postižené mozkovou obrnouAreál Mladé BukyUFFO - společenské centrum TrutnovČMSSModela TrutnovSvazek obcí Východní KrkonošeEBEN - stavební a nábytkové kování

Generalny partner

Flexaret group s.r.o.

Główni partnerzy

STAVEBNĚ DOPRAVNÍ TRUTNOV s.r.o.Trutnov - legenda drakaKrálovéhradecký krajTechkoGumátorBN internationalSpolečnost Duha, Trutnov - Nadace pro děti postižené mozkovou obrnouAreál Mladé BukyUFFO - společenské centrum TrutnovČMSSModela TrutnovSvazek obcí Východní KrkonošeEBEN - stavební a nábytkové kování

Partnerzy medialni

Hit rádio Černá horaRock rádioKrkonošský deníkTrutnovinkyHurá na horyTrutnováci

Inni partnerzy

PKÚ - Palivový kombinát Ústí, s. p.

Zemní a stavební práce

Koupelnové předložky a koberečky GRUNDBs comApache-Bike.czAllianz KrčmářováB.D.H. KOVO s.r.o.samapaHC BAK TrutnovAutostyl TrutnovDům pod jasanemFotoŠálekELSA GroupZBK PardubiceDv - promacSDH Mladé BukyZPA TrutnovGW trainPivovar TrautenberkGrund resortjednička TrutnovWING 49 CZSKI areál Dolní DvůrLesy a parky TrutnovHOLLENHD internetVRAPOTrutnov město drakaKrampusKRNAPMěstys Mladé BukyŠlegrPenzion FamilyMUDr. Jiří DavidZemánek HerbalifeTAD TrutnovBSshopBostechSDH TrutnovGAST-PROHraničářHelion CZDuhaHorský hotel JavorLUDdesignCLA-TrutnovPepperl FuchsŠpetla filmSKY Copter

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom za serce!

Rybercal - Duch Gór

Zakwaterowanie

Využijte speciální nabídku na ubytování našich partneru a HURANAHORY.CZ

Naši partneři na víkend 4.-6.10. 2019

pro Vás připravili výhodnou nabídku ubytování a služeb.

Při rezervaci sdělte heslo: RYBRCOUL2019

Rybercal - Duch Gór

Ubytování

Seznam zapojených partnerů na ubytování

Přespolním doporučujeme partnera TAD pro dopravu do Trutnova. www.tad.cz

Hotel Grund Resort ****, Mladé Buky 445, Mladé Buky

Víkend 4-6.10: Ubytování pro 4 osoby /z toho 2 děti/ za akční cenu 1790 Kč/noc. Minimální pobyt 2 noci.

Grund Resort Golf&Ski je moderním designovým hotelem, který navrhlo architektonické studio Ferrari Pagani Tresoldi Architetti. A právě cit pro design, kterým Italové oplývají, se podařilo neskutečně citlivě zasadit do kouzelné krkonošské přírody. Výsledkem je nejen hotel, který získal ocenění Stavba roku Královéhradeckého kraje, výsledkem je místo, kde se cítíte jako v ráji. Klid, horský vzduch, ty nejlepší služby, rodinná atmosféra, designem protkané prostory, ochotný personál… Jednoduše vše, co pro svůj odpočinek, ať už aktivní či pasivní, potřebujete, to je Grund Resort Golf&Ski. Místo, kde se, i když přijedete na jednu noc, budete cítit jako doma.

Kontakt na rezervaci: +420 733 783 994, reservation@grundresort.cz (heslo: RYBRCOUL2019)
www.grundresort.cz

Ubytovací portál Hurá na hory
Ubytovací portál Hurá na hory

Dalo by se začít slovy „MÁME RÁDI HORY“

Kdo by nechtěl svým dětem a rodině dopřát zdravý horský vzduch, zpestřit si volné chvíle novými zážitky nebo se svými nejbližšími relaxovat uprostřed krásné přírody českých hor. Nově vznikající portál www.huranahory.cz se od ostatních liší právě tím, že nabízí svým příznivcům kvalitní nabídku pobytů a zážitků v českých horách. Nenajdete zde zboží všelikého druhu, šperky, oblečení ani dovolenou u moře. Co zde však zaručeně objevíte jsou prověřené penziony, hotely,chaty a horské chalupy poskytující kvalitní služby za příznivé ceny, nabídky atrakcí, pobytů a skvělých zážitků, z nich ani jeden nezůstal důkladně neprozkoumán agenty portálu Hurá na hory.

Bez povšimnutí by neměl zůstat ani fakt, že každý zakoupený kupón je pomocníkem našim horám. Část zisku je věnována na podporu, rozvoj a zachování přírody českých hor.

HORSKÝ HOTEL JAVOR ***, Dolní Malá Úpa 128, Malá Úpa
HORSKÝ HOTEL JAVOR ***, Dolní Malá Úpa 128, Malá Úpa

hotel pro rodiče s dětmi s certifikací EUROSTAR 3* a BABYFRIENDLY

Hotel se nachází ve východní části Krkonoš, v malebné horské vesničce Malá Úpa – přezdívané „klenot Krkonoš“ nedaleko Pece pod Sněžkou, Jánských Lázní a Trutnova. V každém ročním období, za jakéhokoliv počasí, vždy najdete možnost úžasného strávení volného času jak pro dvojice, tak pro rodiny s dětmi, pro které máme opravdu hodně atrakcí včetně oblíbeného animačního programu. Krkonoše jsou také celoročně jednou z nejatraktivnějších turistických oblastí naší republiky. Proto máte u nás jistotu příjemně strávených dnů, ať už jste hýčkáni milým a pohodovým personálem hotelu nebo při obdivování krás nejvýše položeného lyžařského střediska pouhých 7 km od Sněžky s bohatou paletou atrakcí nejen pro děti, ale i dospělé.

Kontakt na rezervaci: +420 608 680 770, recepce@hotel-javor.com (heslo: RYBRCOUL2019)
www.hotel-javor.com

Grand Luxury Hotel ***, Krakonošovo náměstí 118, Trutnov
Grand Luxury Hotel ***, Krakonošovo náměstí 118, Trutnov

Dnešní Grand Luxury Hotel *** vždycky patřil k největším budovám na Krakonošově náměstí.

Dnešní Grand Luxury Hotel *** vždycky patřil k největším budovám na Krakonošově náměstí. Svojí velkou rozlohu získal spojení tří objektů v Havlíčkově ulici. Původní průčelní barokní fasáda byla několikrát stavebně zjednodušena v 19. a 20. století. Pozoruhodná na budově je však jeho vnitřní dispozice s ochozem. Restaurace je obohacena renesanční arkádou (tvoří jí řada stejně velkých oblouků nesených opěrami). V kavárně je zachované dřevěné obložení a zviditelněné podpůrné oblouky s historickou atmosférou první republiky po roce 1918. Ve sklepení jsou dokonce pozůstatky ještě goticko-renesanční klenby. Na začátku letošního roku hotel prošel renovací vnitřních prostor, novou výmalbou a doplněním vybavení pokojů. Svůj nádech historie si však hotel ponechal, aby hostům připomněl nezapomenutelnou atmosféru z dob první republiky…

Kontakt na rezervaci: +420 733 206 868, recepce@glhotel.cz (heslo: RYBRCOUL2019)
www.glhotel.cz

Pension Family, Nový Svět 91, Svoboda nad Úpou
Pension Family, Nový Svět 91, Svoboda nad Úpou

Nacházíme se ve velice lukrativní lokalitě v SRDCI KRKONOŠ

Zaměřujeme se na ubytování převážně rodin s dětmi, místo u nás najdou ale i páry nebo skupiny přátel. Snažíme se prostředí penzionu vést v klidné atmosféře a o své hosty pečujeme.

Kontakt na rezervaci: +420 722 180 180, info@penzionfamily.cz (heslo: RYBRCOUL2019)
www.penzionfamily.cz

Přespolním doporučujeme partnera TAD pro dopravu do Trutnova. www.tad.cz

Rybercal - Duch Gór

Przedstawienie Rybercala

W tym filmie partnerzy projektu Rybrcoul – Duch gór (5.10.2019r. – Trutnov i Mladé Buky) krótko przedstawią Rybercala. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim partnerom za ich wsparcie.

Rybercal - Duch Gór

Kontakt

Rýbrcoul - duch hor, z. s.

Pampelišková 508, Horní Staré Město, 541 02 Trutnov

REGON: 06624171
Zapisana na Urzędzie Miasta-w rejestrze handlowym Prowadzenia działalności gospodarczej.

+420 736 446 699 | +420 777 168 511

info@rybrcoul.com